Havaintoja Urantia-kirjan espanjalaislukijoiden 11. tapaamisesta

Tulostettava versioTulostettava versio
Olga López

Nykyinen nuorten aikuisten sukupolvi on koulutetumpi kuin mikään aikaisempi. Ja he kärsivät finanssikriisin vaikutuksista.


Olga López, johtokunnan liitännäisjäsen
Barcelona, Espanja

Urantia-kirjan espanjalaislukijoita kokoontui kauniiseen Sevillan kaupunkiin toukokuun 11. päivän viikonlopuksi. Espanjassa oli vuodenaikaan nähden epätavallisen kuumaa, mutta se ei estänyt ketään nauttimasta veljeydestä ja hyvästä mielialasta.

Tapaamisemme alkoi perjantai-iltapäivänä kolmin puhein, joiden esittäjinä olivat Eduardo Altuzarra, Mariano Pérez ja minä. Tarkoituksemme oli kertoa, mitä olimme oppineet UAI:n johtajuusseminaarissa, joka pidettiin viime heinäkuussa Techny Towersissa Chicagossa. Lisäksi kerroimme, millaisia kokemuksia Espanjan Urantia-yhdistyksen hallituksen jäsenyys on meille antanut.

Tapaaminen oli monella tavoin merkittävä. Se ensinnäkin pidettiin Sevillassa, Espanjan Urantia-liikkeen syntysijoilla. Toiseksi, saimme nauttia useiden ulkomaisten vieraiden läsnäolosta. Heitä olivat Georges Michelson-Dupont, Urantia-säätiön varapresidentti; Irmeli Ivalo-Sjölie, johtokunnan entinen liitännäisjäsen; Rogério Reis da Silva ja hänen vaimonsa Cleci Lourdes Moraes Mattos Portugalista; Jean Duveu Ranskasta ja Werner Sutter Kanadasta. Kolmanneksi, valitsimme yhdistyksellemme uuden hallituksen.

Tapaaminen antoi minulle tilaisuuden miettiä, mitä Espanjassa on tapahtunut viimeisten kahdeksan vuoden aikana. Kun minusta tuli puheenjohtaja, Espanjassa oli lukuisa määrä lukijoita, mutta yhdistys ei toiminut. Sitä ei ollut edes rekisteröity Espanjan lakien mukaisesti. Opintoryhmiä oli kolme, ja kaksi niistä oli ollut olemassa vasta muutaman kuukauden. Yhdistyksen jäsenmäärä oli runsaat kolmekymmentä. Työsarkaa siis riitti.

Lähdimme liikkeelle kehittelemällä yhdistyksellemme verkkosivuston voidaksemme tavoittaa suuremman joukon espanjalaislukijoita. Internetin ansiosta lukijatietokantamme kasvoi hitaasti mutta vakaasi. Löysimme potentiaalisia johtajia ja aloimme luoda yhteyksiä muihin lukijoihin ympäri maailmaa. Näiden yhteyksien kautta opimme kokeneemmilta lukijoilta ja johtajilta, miten luodaan vahva ja pysyvä yhdistys.

Vähä vähältä saavutimme useimmat tavoitteemme. Rekisteröimme yhdistyksemme; saimme verkkosivuston valmiiksi, ja siellä on lukuisia johdannaisteoksia ja opiskelun apuvälineitä espanjan kielellä. Jäsenmäärämme kaksinkertaistui; vuositapaamisia järjestettiin joka vuosi; esittelimme Urantia-kirjaa monissa suuremmissa kaupungeissa ja tuimme uusien opintoryhmien muodostumista. Tällä hetkellä opintoryhmiä on kymmenen eri puolilla Espanjaa.

Mikä minusta on miellyttävintä, on se, että meidät tunnetaan hyvin Urantia-liikkeen piirissä. Se johtuu suurelta osin UAI:n kansainvälisestä konferenssista, joka järjestettiin Espanjassa v. 2009.

Espanjassa lauletaan vanhaa laulua, jonka sanoitukseen kuuluu lause ”dos españoles, tres opiniones” (kaksi espanjalaista, kolme mielipidettä), mikä tarkoittaa, että kahden espanjalaisen on erittäin vaikeaa päästä mistään yhteisymmärrykseen. Espanjalaislukijoiden keskuudessa vallitsee kuitenkin tarkoitusperien yhteisyys, ja espanjalaisjohtajat ovat varsin hyvin perillä edessä olevista haasteista ja ovat halukkaita tarttumaan niihin mitä tehokkaimmalla ja rakkaudellisimmalla tavalla.

Espanjan finanssikriisistä juontuvan epävarmuuden aikoina minusta tuntuu, että nyt on suurenmoinen tilaisuus tehdä Urantia-kirjan opetuksia tunnetuiksi pettyneiden ja sekularisoituneiden espanjalaisten keskuudessa. Espanjassa Urantia-kirjoja myydään enemmän kuin missään Euroopan maassa. Se ei uskoakseni ole mikään sattuma. Aika on kypsä edistää opetusten leviämistä tässä maassa.

Nykyinen nuorten aikuisten sukupolvi on koulutetumpi kuin mikään aikaisempi. Ja he kärsivät finanssikriisin vaikutuksista. Niinpä meidän tulisi mielestäni keskittää huomiomme tähän sukupolveen ja antaa sille tulevaisuuden toivoa.

Olen täysin vakuuttunut siitä, että yhdistyksemme uusi, juuri valittu hallitus johtaa IUA:n Espanjan-yhdistyksen uudelle tasolle työssä Urantia-kirjan ja sen opetusten levittämiseksi.

Espanjan yhdistyksen hallituksen uusia ja entisiä jäseniä
Espanjan yhdistyksen hallituksen uusia ja entisiä jäseniä
Ylhäällä Mariano Pérez (opintoryhmät), Ismael Gracia (sihteeri), Andrés Pérez (edellinen rahastonhoitaja), Olga López (edellinen puheenjohtaja).
Edessä Jaime Marco (varapuheenjohtaja), Carmelo Martínez (puheenjohtaja) ja Eduardo Altuzarra (edellinen varapuheenjohtaja, nykyinen rahastonhoitaja).
Edellinen sihteeri Santiago Rodríguez oli työesteiden vuoksi poissa paikalta.
International visitors - Urantia Book readers in spain
Ulkomaisia vieraita, vasemmalta oikealle Werner Sutter (Kanada), Theo Herzog (Saksa), Cleci Lourdes Moraes Mattos ja Rogério Reis da Silva (Portugal), Margit Klingen (Saksa), Jean Duveu (Ranska), Georges Michelson-Dupont (Ranska) ja Irmeli Ivalo-Sjölie (Suomi)
Ryhmäkuva espanjalaislukijoiden 11. tapaamisesta
Ryhmäkuva espanjalaislukijoiden 11. tapaamisesta

Información de fondo

Tulostettava versioTulostettava versio

Urantia Foundation, 533 W. Diversey Parkway, Chicago, IL 60614, USA
Yhdysvallat Puhelin: +1-773-525-3319
© Urantia Foundation. Kaikki oikeudet pidätetään