Siegelit kävivät Ruotsissa, Eestissä, Venäjällä ja Suomessa kesäkuussa 2011

Tulostettava versioTulostettava versio
Mo Siegel
Meeting with Swedish Readers
Meeting with Swedish Readers
Mo Siegel, Karmo Kalda, Peep Sõber
Mo Siegel, Karmo Kalda, Peep Sõber
Meeting with Amrita-Rus
Meeting with Amrita-Rus
Gathering with Russian Readers
Gathering with Russian Readers
Vitaly Kondratjev, Mo Siegel
Meeting with Vitaly Kondratjev
Gathering with Finnish Readers
Gathering with Finnish Readers
Joel R, Mo Siegel
Joel R, Mo Siegel
Kalevi Eklof, Mo Siegel
Kalevi Eklof, Mo Siegel

Mo Siegel, presidentti, Urantia-säätiö
Boulder, Colorado, USA

RUOTSI

Vaimoni Jennifer ja minä keskustelimme Mike MacIsaacin ja kolmen muun Urantia-kirjan ruotsalaislukijan kanssa. Tehdäkseen kirjaa tunnetuksi Mike on osallistunut vuosittain ”uuden ajan” kirjamessuille. Urantiabokenin julkaisemisen jälkeen kirja on saatavilla Ruotsissa ja Suomessa sekä ainakin kymmenkunnassa verkkokaupassa.

Puolen kolmattakymmentä Urantia-kirjan lukijaa on ottanut yhteyttä sosiaaliseen ryhmään. Vain kahdeksan näistä kahdestakymmenestäviidestä on ruotsalaisia. Yksi opintoryhmä kokoontuu kahdesti kuukaudessa.

EESTI

Tapasimme Peep Sõberin ja Kansainvälisen Urantia-yhdistyksen Eestin-yhdistyksen puheenjohtajan Karmo Kaldan. Urantia Raamatin julkistamisen jälkeen kirjoja on myyty 309 kappaletta. Vaikka paras tapa löytää kirja onkin internet, silti puolet neljän suurimman kaupungin kirjakaupoista pitää kirjan hyllyillään.

Eestissä on kaksi aktiivista, säännöllisesti kokoontuvaa opintoryhmää. Toinen kokoontuu kuukausittain, ja läsnä on kymmenestä kahteenkymmeneen osallistujaa. Toinen kokoontuu viikoittain, ja osallistujia on viidestä kymmeneen.

VENÄJÄ

Tapasimme venäjännöksen nykyisen tukkumyyjän, Amrita-Rusin, presidentin Vjatšeslav Mohovnikovin. Kirjasta on otettu jo neljä painosta. Vjatšeslav on lukenut koko kirjan ja ymmärtää sen tärkeyden.

Venäjännöksen myynti on muutaman viime vuoden aikana laskenut dramaattisesti. Venäjän talous syöksyi alamäkeä vuonna 2008. Vjatšeslav selosti, että nyt on vaikeaa myydä suuria ja kalliita kirjoja. Hänen suosituksensa on, että venäjännös painetaan uusiin kansiin.

Vitali Kondratjev järjesti sosiaalisen tapaamisen Urantia-kirjan lukijoiden kanssa. Tapaamispaikka oli kuin elokuvista. Huone sijaitsi etäisen ja pimeän takapihan perällä, jonka löytämiseen meni 15 minuuttia, kunhan olimme ensin löytäneet ilmoitettuun osoitteeseen. Vaikka Venäjä onkin edistynyt dramaattisesti sen jälkeen, kun entinen Neuvostoliitto hajosi, se on länteen verrattuna yhä jotensakin bysanttilainen valtakunta.

On vaikeaa pukea sanoiksi sitä, mitä tunsin tapaamisessa venäläislukijoiden kanssa. On hämmästyttävää nähdä heidän kasvoillaan karehtiva ilo siitä, että he tietävät Havonasta, että he unelmoivat paremmasta elämästä, että he lukevat kertomuksia Nebadonin Mikaelista ja tuntevat Isän ensikäden tietona. Kaikki se saa työmme ja rahalliset kulumme näyttämään vaivan arvoisilta. Kuvitelkaapa, miten näkymättömät valvojamme seuraavat Urantia-ilmoituksen etenemistä Venäjällä. Meitä ei ole tässä tehtävässä jätetty omillemme, ja ponnistukset turvallisemman maailman hengellisen perustuksen rakentamiseksi edellyttävät monin tavoin Venäjän uskonnonvapauden pysyvää muutosta.

SUOMI

Tapasimme Kalevi Eklöfin, Urantia-säätiön Suomen-toimiston hoitajan, ja hänen vaimonsa. He veivät meidät kahvilaan tapaamaan suomalaisia lukijoita, joihin kuului myös Urantia-kirjan ruotsinnoksen, Urantiabokenin, kääntäjä Joel R. Tapaamishetki oli miellyttävä, mutta ryhmä toi julki tulevaisuutta koskevat huolenaiheensa. Lukijayhteisö on iäkästä, ja varsin harvat nuoret lukevat kirjaa tai ovat yhteyksissä muihin lukijoihin. Urantia-kirjoja on Suomessa myyty noin 7 000 kappaletta. Myyntiluvut ovat vain murto-osa aikaisemmista luvuista, ja kirjan design pitää uudistaa, jotta se pysyisi markkinoilla varteenotettavana teoksena.

Koko maassa kirja on myynnissä 15–20 kirjakaupassa hinnan vaihdellessa 25 ja 40 euron välillä.

Rukousretretti Bretagnessa

Información de fondo

Tulostettava versioTulostettava versio

Urantia Foundation, 533 W. Diversey Parkway, Chicago, IL 60614, USA
Yhdysvallat Puhelin: +1-773-525-3319
© Urantia Foundation. Kaikki oikeudet pidätetään