Hyppää pääsisältöön

Johtokuntaan Kaksi Uutta Jäsentä

Päivämäärä
Lue koko uutiskirje

Johtokuntaan Kaksi Uutta Jäsentä

Urantia-säätiön johtokunta on mielissään voidessaan tiedottaa, että Urantia-säätiöllä on kaksi uutta johtokunnan jäsentä: Marilynn Kulieke ja Judy Van Cleave. Johtokuntaan on näin ollen 18.1.2008 alkaen kuulunut seitsemän täysjäsentä ja viisi liitännäisjäsentä.

Urantia-säätiön presidentti Seppo Kanerva sanoi: ”Toivotamme tervetulleiksi johtokuntaan nämä erinomaisen ansioituneet naiset. Marilynn ja Judy tuovat mukanaan kokonaisen aarrearkullisen kokemusta, antaumusta, viisautta ja halukkuutta palvella ilmoitusta. Meitä on siunattu sillä, että he nyt liittyvät seuraamme tuomaan uuden ilmoituksen maailmamme saataville.”

Judy Van CleaveJudy Van Cleave

Judy ryhtyi lukemaan Urantia-kirjaa vuonna 1973, sen jälkeen kun hänen sisarensa Connie oli hänet siihen tutustuttanut. Siitä lähtien Judy on osallistunut opintoryhmiin ja paikallisiin konferensseihin sekä toiminut niiden järjestäjänä, ja vuodesta 1997 lähtien hän on osallistunut kansallisiin ja kansainvälisiin konferensseihin. Hän on Idahon Urantia-yhdistyksen peruskirjajäsen. Viimeiset kymmenen vuotta hän on palvellut Idahon Urantia-yhdistyksen hallituksessa ja Yhdysvaltain Urantia-yhdistyksen hallituksen jäsenenä. Hän on toiminut myös Kansainvälisen Urantia-yhdistyksen kansainvälisessä palvelujohtokunnassa. Tammikuusta 2007 alkaen hän toimi Urantia-säätiön johtokunnan liitännäisjäsenenä.

Judy ja hänen aviomiehensä Wayne asuvat Idahon Boisessa, jossa heillä on vuonna 1976 perustettu LVI-alan liikeyritys. Kahta lasta, poikaa ja tytärtä, kasvattaessaan Judy toimi monet vuodet vapaaehtoisena lastensa kouluissa ja palveli vanhempain ja opettajain yhteisjärjestön hallituksessa. Hän valmensi poikansa jalkapallojoukkueita kolmen kauden ajan. Sekä Judy että hänen miehensä osallistuivat poikansa partiotoimintaan ja lukion baseballjoukkueen rientoihin. Judylla on kolme lastenlasta, joista hän iloitsee ja joille hän tuhlaa avokätisesti aikaansa ja rakkauttaan.

“On toden totta etuoikeus, jos kohta myös nöyräksi tekevää, saada ottaa vastaan tilaisuus palvella näin taitavia ja antaumuksellisia Urantia-kirjan lukijoita, joiden hoitoon on uskottu Urantia-säätiö ja joiden vastuulla on Urantia-kirjan ja sen muutosvoimaisten totuuksien saatavuuden turvaaminen kaikkialla maailmassa. Odotan innostuksella tulevien vuosien palvelua heidän seurassaan.”

Judy Van Cleave, 25.1.2008

Marilynn KuliekeMarilynn Kulieke

Marilynn Kulieke on pitkäaikainen Urantia-kirjan lukija. Hänet tutustutti kirjaan aviomies David, jonka suku on ollut mukana 1930-luvun alusta lähtien. Marilynn on Chicagossa toimivan ensimmäisen Urantia-seuran jäsen ja on palvellut Fellowshipin yleisneuvostossa ja toimeenpanevassa komiteassa kahdeksantoista vuotta. Hän on toiminut viime vuoden ajan johtokunnan liitännäisjäsenenä ja on palvellut myös Urantia-säätiön nettiuutiskirjeen toimittajana.

Valmistuttuaan kasvatuspsykologian tohtoriksi Northwestern Universitystä hän työskenteli tutkijana ja arvioijana julkisen vallan koulupiirissä 15 vuoden ajan. Viimeiset kuusi vuotta hän on palvellut tutkimus- ja kehityskysymysten vanhempana varapresidenttinä kouluarviointien valtakunnallisessa tutkimuslaitoksessa Shaumburgissa Illinoisin osavaltiossa.

Marilynn ja hänen aviomiehensä asuvat Lincolnshiressä Illinoisissa. Hänellä on kolme aikuista lasta ja yksi lapsenlapsi.

”Tunnen itseni perin onnekkaaksi saatuani tilaisuuden osallistua Urantia-säätiön jännittävään työhön rakastamamme ilmoituksen saattamiseksi maailman kansoille. On toden totta suuri kunnia palvella sellaisten henkilöiden kanssa, jotka jo ovat omistaneet elämänsä tälle tärkeälle hankkeelle.”

Marilynn Kulieke, 25.1.2008