Uusia IUA:N Yhdistyksiä

Tulostettava versioTulostettava versio

Viime kuukausien aikana on lisenssiöity useita uusia Kansainvälisen Urantia-yhdistyksen (IUA) yhdistyksiä. Viron lukijat ovat virallistaneet suhteensa Urantia-säätiöön ja IUA:han perustamalla Viron Urantia-yhdistyksen. Virossa on yli sata Urantia-kirjan lukijaa, ja monet heistä aloittivat kirjan opiskelun jo venäläismiehityksen aikana. Toivotamme IUA:n Viron paikallisyhdistyksen tervetulleeksi järjestyneiden lukijoiden kasvavaan yhteisöön.

Meksiko, Väli-ja Etelä-Amerikka ovat nähneet lukijakunnan kasvavan rajusti, mistä on todisteena El libro de Urantian myynnin katkeamaton nousu. Hiljattain Etelä-Amerikkaan perustettiin uusi paikallisyhdistys. Sen nimi on Asociación Urantia del Cono Sur (Eteläkärjen Urantia-yhdistys), ja siihen kuuluu jäseniä Chilestä, Argentiinasta, Uruguaysta ja Boliviasta.

Pohjois-Amerikassa puolestaan IUA:n kolme kanadalaista paikallisyhdistystä perustivat kansallisen yhdistyksen nimeltään Urantia Association of Canada (Kanadan Urantia-yhdistys). Vuosien mittaan kanadalaislukijoiden määrä on kasvanut vakaasti sekä englannin-että ranskankielisillä alueilla. Kansallisen yhdistyksen perustamalla kanadalaiset lukijatoverimme voivat nyt koordinoida rannikolta rannikolle ulottuvia toimintojaan ja palvella jäsenyhdistyksiään entistäkin paremmin.

IUA on laajentunut myös Yhdysvalloissa, jossa toimii nykyään 23 paikallisyhdistystä. Viimeisin tulokas on Utahin Urantiayhdistys. Pyrkiessään parempaan jäsenistönsä palvelemiseen tähän saakka kaksi osavaltiota yhdistänyt Missouri-Kansasin Urantia-ryhmä jakautui kahdeksi järjestöksi, jotka ovat Kansas City Urantia Association ja Zebedee Guild of Missouri.

IUA on tehtävien suorittamiseen suuntautunut sosiaalinen ja palveluorganisaatio, jonka Urantia-säätiö on perustanut edistämäänUrantia-kirjan opetusten syvällistä opiskelua ja niiden asianmukaista levittämistä. Se toteuttaa tehtäväänsä minimaalisen ja joustavan järjestörakenteen turvin, eikä se ole yhteydessä mihinkään uskontoon. Maailman eri puolilla toimii nykyisin 35 paikallis-ja kansallista yhdistystä. Yhdistykset tarjoavat paikan, johon lukijat voivat kokoontua, lisätä opetusten ymmärrystään ja toteuttaa asian arvon mukaisia yhteydenluontitavoitteita. Yhdistysten ja Urantia-säätiön välillä vallitsee keskinäisen riippuvuuden suhde. IUA:n jäsenet tukevat Urantia-säätiön perustamisjulistusta sekä tekijänoikeuksiin ja merkkeihin kohdistuvaa säätiön omistajuutta. IUA:n yhdistykset käyttävät Urantia-säätiön myöntämän luvan mukaisesti samankeskisten ympyräin muodostamaa tavaramerkkiä.

Información de fondo

Tulostettava versioTulostettava versio

Urantia Foundation, 533 W. Diversey Parkway, Chicago, IL 60614, USA
Yhdysvallat Puhelin: +1-773-525-3319
© Urantia Foundation. Kaikki oikeudet pidätetään