Hyppää pääsisältöön

Johtokunnan lokakuun 2016 kokouksen merkittävimpiä päätöksiä

Päivämäärä
Tekijä
Judy Van Cleave
Judy Van Cleave
Lue koko uutiskirje

Johtokunnan lokakuun 2016 kokouksen merkittävimpiä päätöksiä

Judy Van Cleave, johtokunnan jäsen, sihteeri, Urantia-säätiö
Idaho, Yhdysvallat

1. Yhteisösuhteet

Urantia-säätiö avasi Chicagon-keskustoimiston ovet Kansainvälisen Urantia-yhdistyksen ja the Urantia Book Fellowshipin johtohenkilöille heidän käydä keskusteluja järjestöyhtenäisyyteen liittyvistä asioista. Vaikka Urantia-säätiön politiikkana onkin sosiaalisten ryhmien sisäisiin asioihin puuttumattomuus, olemme silti ”juonessa mukana” tavoiteltaessa sosiaalista sopusointua ja rakkaudellisia suhteita niiden kesken, jotka toimivat Urantia-ilmoituksen tarkoitusperien edistämiseksi.

Yhteisessä tiedotteessa todetaan: ”Lokakuun 3.—5. päivänä Yhdistyksen ja Fellowshipin edustajat tapasivat Chicagossa pohtiakseen järjestöyhtenäisyyttä. Hyvän tahdon ilmapiiri vallitsi koko yhdessäolomme ajan. Olimme kaikki täysin sydämin sitä mieltä, että haluamme yhtenäisyyttä. Yhtenäisyysehdotus laadittiin, ja se esitetään kohdakkoin kummallekin organisaatiolle. Lisäinformaatiota esitetään, heti kun sitä on saatavilla. Kiitämme Urantia-säätiötä yhtenäisyyskokouksemme isännöinnistä. Kuten aina, tunsimme itsemme perin tervetulleiksi, hyvin ravituiksi ja mielemme, ruumiimme ja henkemme puolesta huolta pidetyiksi. Ja lopuksi osoitamme vilpittömän arvostuksemme kaikille rukouksistanne ja tuestanne.”

2. Kirjat

Kirjamyynti nousi vuoden aikana 15 %. Espanjannoksen ja portugalinnoksen myynti on ollut varsin vahvaa. Englanninnoksen myynti on laskenut hieman. Toivomme myynnin kääntyvän positiiviseksi vuoden loppuun mennessä. Kirjan levittäminen maailmaan sekä fyysisesti että digitaalisesti pysyy Urantia-säätiön etummaisena prioriteettina.

Urantia-säätiön ensimmäinen Urantia Press -nimellä julkaistu teos on The Prables of Jesus–Complete Teachings from the Urantia Book (Jeesuksen vertaukset – Urantia-kirjan esittämät täysimääräiset opetukset). Sen myynti alkoi erinomaisesti. Sen tarkoituksena on tutustuttaa kirjakaupat ja lukijat uudelleen näihin kauniisiin Urantia-kirjan kertomuksiin. Ensimmäisten kuukausien kuluessa myytiin lähes 500 kirjaa. Kirja on mainio lahja annettavaksi kohta koittavan juhlakauden aikana. Kirjan ostettuasi ole kiltti ja kirjoita siitä arvio. Toimeen ryhdyttyäsi kirjoita myös myönteinen arvio Urantia-kirjasta, ellet jo ole niin tehnyt.

Kirjoitettuasi arvion vertauskirjasta käypä sivulla http://amzn.to/2e9qwaa.

Urantia-kirja-arviosi voit jättää osoitteeseen http://amzn.to/2ewj8US.

Fundraising Thermometer 2016

3. Taloustilanne

Vuosi 2016 on edelleen vaikea varainkeräysvuosi. Viime vuonna tavanomaisesta poikkeavia lahjoja saatiin 204 000 $. Jos nänä lahjoitukset vähennetään viime vuonna kerätystä määrästä, täydennystä tarvitaan 58 000 $. Pidimme kulut mahdollisimman pieninä, mutta lahjoitukset ovat niitä vähemmän.

Kourallinen anteliaita lahjoittajia panostaa 250 000 $, mikäli pystymme keräämään saman määrään 31.12.2016 mennessä. Tämä on ”pakko”, sillä vuosi on rahoituksellisesti haastava. On tarpeen, että talven varainkeräyshaaste onnistuu, ja voimme siirtyä vuoteen 2017 suurenmoisin palveluin. Tässä on tilaisuus kaksinkertaistaa lahjoituksesi, dollari dollarista, ja tukea yhtä tärkeimmistä projekteista maan päällä.

Siitä huolimatta, että olemme viime vuosina saavuttaneet tärkeitä merkkipaaluja, tehtävää on vielä paljon. Urantia-kirjan teksti on pidetty loukkaamttomana, ja sen opetukset ovat levinneet eri maantieteellisille alueille ja kulttuureihin. On painettu neljätoista käännöstä, kuusitoista verkkosivuilla ja tekeillä lisäksi useita muita. Urantia-kirjoja ja opintoryhmiä on löydettävissä kaikkiallta maailmasta. Mutta nykyiset resurssit eivät riitä laajenevan kansainvälisen lukijakunnan tarpeisiin.

Toimi nyt. Urantia-ilmoituksen kylvöön osallistuminen on yksi suurimmista lahjoista, jotka voit antaa maailmamme kohennukseksi. Ole kiltti ja klikkaa linkkiä tehdäksesi lahjoituksen https://www.urantia.org/donate/online-donations.

Kiitoksia.

4. Sherry Layton, johtokunnan uusi liitännäisjäsen

Johtokunta nimitti Sherry Laytonin johtokunnan liitännäisjäseneksi toimimaan ensimmäisen kautensa kahdesta mahdollisesta kolmivuotiskaudesta. Sherry on jo pitkään palvellut liikettä, ja hänellä on erinomainen kokemus ei-kaupallisista organisaatioista.

Sherry Layton
Sherry Layton

5. Johtokunnan päämäärät ja strategiat

Johtokunta tarkasteli ensisijaisuuksiksi katsottuja päämääriä ja strategioita seuraavien viiden vuoden osalta. Keskustelua jatketaan sen varmistamiseksi, että ehdotetut pämäärät samoin kuin strategiat niiden saavuttamiseksi ovat linjassa visiomme, missiomme ja arvojemme kanssa.

6. Budjetti vuodelle 2017

Johtokunta hyväksyi vuodelle 2017 toimintabudjetin, joka osoittaa 9,5 %:n nousua vuodesta 2016, mutta vain 3,2 % vuodesta 2014. Olemme viime vuodet pitäneet menot periaatteessa entisillään, samalla kun olemme lisänneet toimintaohjelmia. Vuonna 2017 haluamme lisätä käännöstöitä, suhdetoimintaa, kirjaohjelmia, verkkosivuston kohentamista ja koulutusta. Ymmärtäessämme varainkeräyksen vaikeudet pidämme tarkasti silmällä tulopuolta varmistuaksemme siitä, että toimintakulut saadaan katetuiksi. Vaikka vuodelle 2017 onkin koko joukko tärkeitä, rahoitusta kaipaavia hankkeita, säilytämme varainhoidollisen varuillaolomme koko vuoden ajan huolehtiaksemme siitä, ettemme kuluta tuloja enemmän.

7. Verkkosivuston uudistaminen v. 2017

Viime vuosina liikennekäyttäytyminen koko internetissä ja Urantia-säätiön sivuilla on muuttunut. On tapahtunut, varsinkin nuoremman polven keskuudessa, dramaattinen siirtymä sivustovierailuissa sikäli, että tietokoneiden sijasta on ryhdytty käyttämään mobiililaitteita. Mobiilivierailut ovat nyt likimain 50 % kaikesta liikenteestä urantia.org-sivuille. Vaikka säätiön sivusto onkin jossakin määrin mobiiliystävällinen, se on silti kaukana erinomaisen mobiiliystävällisestä. Sivuston muuntaminen sellaiseksi, että se pystyy käsittelemään lisääntyvän mobiililiikenteen, kohtaa kaksi haastetta. Säätiön sivusto on ensinnäkin käännetty 16 kielelle, ja toiseksi kustannukset ja digitaalinen videoasiantuntemus venyttävät säätiön kapasiteetin äärimmilleen. Se on silti toteutettava. Urantia.org on maailman eniten vierailtu Urantia-sivusto, ja on välttämätöntä sen olla ajan tasalla. Vuoden 2017 budjetissa osoitettiin rahaa sivuston kehittämiseen.

Johtokunta hyväksyi päätöslauselman ad hoc -komitean muodostamisesta sivuston uudistamiseksi. Komiteaan kuuluvat Richard Jernigan, Víctor García Bory, Tamara Strumfeld, Lu Schanfarber ja Angie Thurston.

Chris Wood, Michael Challis, Share Beasley, Steve Dreirer, Merindi Belarski, Geoff Theiss, John Hales, Susan Owen, Paula Thompson
Takana: Chris Wood, Michael Challis, Share Beasley, Steve Dreirer
Edessä: Merindi Belarski, Geoff Theiss, John Hales, Susan Owen, Paula Thompson