Hyppää pääsisältöön

Unelmasta tuli totta – mitä koimme Urantia-säätiössä ja opintoryhmäsymposiumissa?

Päivämäärä
Tekijä
Cesar Paulo Zapello
Cesar Paulo Zapello
Lue koko uutiskirje

Unelmasta tuli totta – mitä koimme Urantia-säätiössä ja opintoryhmäsymposiumissa?

César Paulo Zapello, Brasilian Urantia-yhdistyksen puheenjohtaja, ja Marcía Regina dos Santos, Brasilian Urantia-yhdistyksen varapuheenjohtaja

Heinäkuussa matkustin Marcían kanssa Yhdysvaltoihin, ja koimme unelmamme täyttymyksen. Olimme Urantia-säätiön vieraina Chicagossa usean päivän ajan ja osallistuimme Kansainvälisen Urantia-yhdistyksen järjestämään opintoryhmäsymposiumiin.

Säätiössä ollessamme osallistuimme UAI:n, Felloshipin ja Urantia-säätiön koulutuskomiteoiden kokoukseen. Meitä yhdisti yhteinen päämäärä eli kehitellä apuvälineitä ja resursseja Urantia-kirjan opetuksia opiskelevien tueksi. Tavoitteena on myös edistää niiden merkitysten ja korkeampien arvojen löytämistä, jota johtavat muutoksiin ajattelun, moraalin ja hengellisyyden alalla valamalla yksilöihin rohkeutta kasvaa Jumalan kanssa ja kasvaa tasapainoisena persoonallisuutena.

Niin ikään osallistuimme opintoryhmään samassa huoneessa, jossa Foorumi kokoontui ennen Urantia-kirjan julkaisemista. Meillä oli tilaisuus kerota opintoryhmälle Brasiliasta ja muista Latinalaisen Amerikan maista. Olipa kerrassaan ihana kokemus!

Seuraavana oli taas uusi merkittävä kokemus eli opintoryhmäsymposiumi Edgewood Collegessa Wisconsinin Madisonissa. Olosuhteet olivat loistavat: aamun mietiskelyhetkeä varten oli kappeli, oli metsikkö, oli järvi ja oli piha-alue. Symposium oli hyvin järjestetty erinomaisine täysistuntoineen ja työpajoineen. Kaiken säätiössä ja symposiumissa oppimamme ja kokemamme käytämme hyväksi palvellaksemme paremmin Brasilian lukijayhteisöä.

Lausumme kiitoksemme kaikille tapaamillemme henkilöille. Saitte meidät tuntemaan olomme kotoisaksi. Lähetämme teille rakastavat terveisemme. Sydämessämme ja mielessämme olette kuolemattomia.

Cesar Paulo Zapello ja Marcia Regina dos Santos
Cesar Paulo Zapello ja Marcia Regina dos Santos