Urantia-kirja – siunaus Ukrainalle

Tulostettava versioTulostettava versio
Anton Miroshnichenko

Anton Mirošnitšenko, Ukrainan Urantia-yhdistyksen va. puheenjohtaja,

Kiev, Ukraina

Tammikuussa 2014 me, Ukrainan Urantia-yhdistyksen jäsenet, ryhdyimme neuvotteluihin Urantia-säätiön kanssa Urantia-kirjojen maahantuonnista Ukrainaan. Kirjoja ei Ukrainassa ole itse asiassa ollut saatavilla oikeastaan ollenkaan sen jälkeen kun venäjännöksen jakelija Pietarissa menetti koko kirjavarastonsa tulipalossa 2012. Lisäksi Urantia-kirjan keskimääräinen hinta on Ukrainassa noussut 46–60 euroon.

Urantia-kirjaan kohdistuneen kysynnän vuoksi pyysimme 2013 syksyllä Kansainvälistä Urantia-yhdistystä auttamaan meitä saamaan kirjoja. Rick Lyon lähetti meille kymmenen kirjaa, myimme ne siedettävään hintaan ja keräsimme rahaston jatkuvia ostoja varten. Kymmenen ensimmäistä kirjaa myytyämme kykenimme ostamaan toiset kymmenen Amazon.comin kautta. Toimimme tällä tavoin seuraavat viisi–kuusi kuukautta ja myimme 50 Urantia-kirjan kappaletta. Tämän menettelytavan varjopuoli oli se, että kirjan toimitusta piti odottaa kuukausi ja kirjan hinta nousi 30–35 euroon. Se on ukrainalaisille melko kallista. Lisäksi, kun ostaa tavaroita, kuten kirjoja Amazonin kautta, Ukrainan lainsäädäntö edellyttää, että meidän pitää maksaa tullimaksuja tavaroista, joiden arvo ylittää 300 _. Annamme näin ollen etusijan pienemmille, alle 300 euron tilauksille.

Tuodaksemme Urantia-kirjan kohtuulliseen hintaan ukrainalaislukijoiden saataville, päätimme hyväksyä Urantia-säätiön tarjouksen ja ottaa vastaan 270 kirjan kuormalavan. Järjestimme kirjojen kuljetuksen, maksoimme tulli- ja tuontimaksut ja maksamme kaupintaan jäävät kirjat. Muutamaa kuukautta ennen kirjojen maahantuontia sain työnantajani alaisuudessa laillisen lisenssin tavaroiden maahantuontiin. Tämä sopii mainiosti Urantia-yhdistyksellemme! Suuret kiitokset äitini läheiselle ystävälle, Larissalle Sumyn kaupungista. Hän johtaa tulliselvitysyhtiötä. Hän oli minulle suureksi avuksi ja yksinkertaisti merkittävästi rekisteröitymistäni tullikamarissa.

Alunperin yhdistyksemme halusi maksaa kaikki maahantuontikulut, mutta pystyimme tekemään sen vain yhden neljänneksen osalta. Rick Lyon neuvoi meitä pyytämään apua Urantia-yhteisöltä. UAI:n jäsenkomitean puheenjohtaja Gary Rawlings neuvoi meitä jättämään laina-anomuksen UAI:lle.

Muutamaa päivää myöhemmin kirjanlevityskomitean puheenjohtaja ja UAI:n presidentti Chris Wood myönsivät lainan. Niinpä allekirjoitin uuden sopimuksen UAI:n kanssa tämän lainan varmistamiseksi. Lupasimme maksaa sen takaisin, sitten kun olisimme myyneet tämän kirjalähetyksen.

Seuraavassa luettelo kaikista maksuista, jotka 270 kirjan maahantuonnista maksoimme.

Kulu

Urantia-säätiön veloittama hinta kappaleelta

11,50

Ekologinen todistus

111,50

Tullimaksut

686,00

Kuljetus Alankomaista Lviviin

400,00

Tulliselvittäjän palkkio

111,50

Auton paikoitusmaksu, vuorokausi

16,00

Pankkikulut

225,00

Maahantuonnin kokonaiskulut

1 325,00

Kulut per kirja

5,80

Varaus seuraavaan kirjalähetykseen / kirja

4,50

Kirjan lopullinen hinta

22,00

Myymme kirjat Ukrainassa 22 euron hintaan. Viikkoa 270 kirjan saapumisen jälkeen olimme myyneet 20 kappaletta. Tähän päivään eli 19.6. mennessä olemme myyneet 50 kirjaa.

Tulevaisuuden suunnitelmiimme kuuluu kirjan saaminen suurimpien kirjakauppojen, nettikauppojen ja vähittäismyyntikirjakauppojen tarjontaan.

Maahantuontiin liittyneet mutkikkuudet ovat tuoneet kirjan monien ihmisten tietoisuuteen. Jokainen asian kanssa tekemisissä ollut tietää nyt Urantia-kirjan olemassaolosta. Olisittepa nähneet Ukrainan rajavartijan ilmeen Lvivin tulliasemalla, kun hän aukaisi sinetöidyn kontin, jossa 270 kirjaa olivat. Ilme oli paljon puhuva!

Haluaisin kiittää 1) Urantia-säätiön johtokunnan jäsentä ja Euroopan-myyntivastaavaa Henk Mylanusta hänen kärsivällisistä sähköpostivastauksistaan ja hänen laaja-alaisesta avustaan kirjojen maahantuonnissa; 2) venäjännöksen kääntäjää Michael Haniania hänen ideastaan tuoda kirjat maahan; 3) Ukrainan Urantia-yhdistyksen jäsentä Vladimir Slynjkoa hänen avustaan maahantuontijärjestelyissä ja siitä, että hän uskoi sen olevan mahdollista; 4) Gary Rawlingsia hänen jatkuvasta tuestaan ja hänen tarjouksestaan kutsua avuksi UAI; 5) toista Ukrainan Urantia-yhdistyksen jäsentä, lviviläistä Andreita, joka auttoi kirjojen kuljetuksen ja varastoinnin järjestämisessä; 6) Chris Woodia ja UAI:n kirjalevityskomiteaa heidän tuestaan ja salamannopeista vastauksistaan avunpyyntöihimme rahallisen tuen saamiseksi ja 7) kaikkia Ukrainan Urantia-yhdistyksen jäseniä heidän täydestä tuestaan tälle hankkeelle.

Lopuksi tuomme julki kiitollisuutemme Isälle ja kaikille näkymättömille ystävillemme. Toden totta on niin, että kun ihminen ryhtyy Jumalan kumppaniksi, suuria asioita voi tapahtua ja tapahtuu.

Anton Miroshnichenko
Anton Miroshnichenko

Información de fondo

Tulostettava versioTulostettava versio

Urantia Foundation, 533 W. Diversey Parkway, Chicago, IL 60614, USA
Yhdysvallat Puhelin: +1-773-525-3319
© Urantia Foundation. Kaikki oikeudet pidätetään