Urantia-kirja Espanjassa

...
Tulostettava versioTulostettava versio
Olga López

Olga López,
Barcelona, Espanja

Urantia-liike kasvaa hitaasti mutta varmasti Espanjassa. Kirja on helppo löytää ja tilata, ja sen hinta (30 €) on siedettävä, jos otetaan huomioon, että bestsellerit maksavat 20–25 €. Vähän aikaa sitten kävin FNAC:n kirjakaupassa Barcelonassa ja hämmästyksekseni siellä oli helposti nähtävillä noin kolmekymmentä kappaletta Urantia-kirjoja. Kirjan jakelu on edennyt pitkälle ajoista, jolloin se oli saatavilla vain muutamassa esoteerisessa kirjakaupassa, ja lähes mahdoton löytää kirjakaupan hyllyltä.

Espanjan finanssikriisistä huolimatta El libro de Urantia myy hyvin. Miksi? Mieleeni tulevat seuraavat vastaukset:

  • Epävarmoina aikoina yhä useammat etsivät tarkoitusta elämäänsä, ja etsintänsä tuloksena he löytävät Urantia-kirjan.
  • ”J. J. Benítez -efekti”. Monet ovat löytäneet Urantia-kirjan luettuaan Benítezin romaaneja. Benítez on hiljattain julkaissut kaksi romaania lisää, ja ne liittyvät enemmän tai vähemmän Urantia-kirjaan – eritoten Jeesuksen elämään ja opetuksiin, niin kuin ne on kerrottu Urantia-kirjassa.
  • Levittämisponnistukset kantavat hedelmää. Espanjan Urantia-yhdistys on vuodesta 2004 lähtien toiminut ahkerasti tehdäkseen tunnetuiksi Urantia-kirjan opetuksia.
  • Katolinen kirkko herätti espanjalaisten hengellisen janon mutta ei kyennyt riittävästi sammuttamaan herättämäänsä janoa.

Espanjassa on tällähaavaa yksitoista opintoryhmää, joista yksi toimii netissä. Opintoryhmät ovat osoittautuneet ratkaisevan tärkeiksi Espanjan Urantia-yhdistyksen pyrkimyksissä kirjan opetusten levittämiseksi. Opintoryhmien jäsenet löytävät tilaisuuksia, joissa kirjaa voi esitellä, he huolehtivat logistiikasta ja ovat käytettävissä uusien lukijoiden kontaktihenkilöinä.

Nettiopintoryhmä kokoontuu sunnuntaisin kello 18. Brasilian Urantia-yhdistyksen hyväntahtoisuuden johdosta voimme käyttää sen chat roomia osallistuaksemme opintoryhmän istuntoon, ja käytettävissämme on ääni-, kuva- ja tekstiyhteys. Tämä toimintatapa on jo nyt osoittautunut erittäin menestykselliseksi. Osallistujia on istuntoa kohden 13–15, eivätkä he ole pelkästään Espanjasta vaan myös muista espanjankielisistä maista. Suosittelen lämpimästi yksikseen toimiville lukijoille liittymistä nettiopintoryhmään. Vaikkei kokemus ihan fyysistä kokoontumista vastaakaan, se mahdollistaa kuitenkin vilkkaan kanssakäymisen ja hedelmällisen oivallusten ja ideoiden vaihdon.

Espanjan Urantia-yhdistys on luonut myös uuden keskustelulistan: ”El rincón de Urantia” (Urantia-nurkkaus). Se luotiin foorumiksi, jossa Urantia-kirjasta ja sen opetuksista keskustellaan rakastavassa ja kunnioittavassa sävyssä.

Muitakin toimenpiteitä kirjan opetusten levittämiseksi on meneillään. Niistä mainittakoon kirjan esittely eri kaupungeissa Espanjan eri puolilla ja vuosittaisen kansallisen konferenssin järjestäminen Madridissa. Tämänvuotinen konferenssi on kahdestoista. Konferenssin teemana on Urantia-kirja: mitä, miten, miksi? Pyrimme vastaamaan ensisijaisesti seuraaviin kysymyksiin:

  1. Mitä teemme levittääksemme Urantia-kirjaa ja sen opetuksia?
  2. Miten sen teemme?
  3. Miksi sitä teemme?

Haluamme rohkaista osallistujia löytämään oman tapansa kirjan levittämisessä, jotta yhä useammat löytäisivät tämän ihmeellisen ilmoituksen.

Työtä ja haasteita on vielä paljon. Materialistinen sekularismi on edelleen hallitsevassa asemassa kaikkialla Euroopassa. Useimpia uskonto ei kerta kaikkiaan kiinnosta, eikä totuudenetsijöitä ole helppo löytää. Tiedämme kuitenkin, että heitä on ja että he isoavat merkityksiä ja janoavat totuutta. Ja mehän löydämme heidät! Haluamme vetää Urantia-liikkeeseen mukaan myös nuorempaa väkeä, sillä he ovat huomispäivän johtajia.

Kun materialistis-maailmallinen paniikki on ohitse, tullaan huomaamaan, ettei Jeesuksen uskonto ole vararikossa. Taivaan valtakunnan hengellinen pankki maksaa edelleenkin uskoa, toivoa ja moraalista varmuutta kaikille, jotka sen tileiltä ”Hänen nimessään” nostavat. [195:6.1]

Olga López in FNAC
Olga López in FNAC

Información de fondo

Tulostettava versioTulostettava versio

Urantia Foundation, 533 W. Diversey Parkway, Chicago, IL 60614, USA
Yhdysvallat Puhelin: +1-773-525-3319
© Urantia Foundation. Kaikki oikeudet pidätetään