Hyppää pääsisältöön

Toisen Seuran Säätiö Ja A Study of the Master Universe

Päivämäärä
Tekijä
Jay Peregrine
Jay Peregrine
Lue koko uutiskirje

Toisen Seuran Säätiö Ja A Study of the Master Universe

A Study Of The Master Universe by William Sadler

Appendices To A Study Of The Master Universe by William Sadler

Jay Peregrine, toimeenpaneva johtaja,
Urantia-säätiö,
Chicago, Illinois, Yhdysvallat

Second Society Foundation (Toisen seuran säätiö) perustettiin vuonna 1961 tarkoituksenaan ”edistää Urantia-kirjan opetusta koko ihmiskunnan kohennukseksi” – mikä käytännössä tarkoitti William S. Sadler Jr:n kirjoittaman kahden kirjan julkaisemista ja tunnetuksi tekemistä: A Study of the Master Universe (SMU), joka julkaistiin marraskuussa 1968, ja Appendices to A Study of the Master Universe (ASMU), joka julkaistiin v. 1975. Alkuaikoinakin teokset olivat peräti harvoin saatavilla kirjakaupoista; tyypillisin tapa saada itselleen kopio oli hankkia sellainen Toisen seuran säätiöltä.

Vaikka alkuvaiheessa ilmenikin ristiriitaisia näkemyksiä kyseisten kirjojen julkaisemisesta, sikäli että epäiltiin, miten viisasta oli julkaista tulkintoja Urantia-kirjan opetuksista, ei SMU:n ja ASMU:n ilmaantuminen näytä vaikuttaneen lukijakuntaan yleisesti juuri mitenkään. Teokset ovat pysyneet lähinnä Urantia-kirjan kosmologiaa ja filosofiaa opiskelevien kiinnostuksen kohteina. Kirjoissa hahmotellaan ”hegeliläinen” universumien universumin historian ja projisoidun tulevaisuuden lukutapa, niin kuin ne Urantia-kirjassa esitetään, mutta käyttämällä hyväksi Hegelin kuuluisaa ”teesi–antiteesi–synteesi” -lähestymistapaa aineiston ymmärtämiseksi. Sadler Jr:llä oli sellainen maine, että hän hallitsi kirjan ”vaikeat osat”. Hän oli kovassa huudossa näiden aiheiden luennoitsijana ja opettajana Urantia-tapaamisissa. Valtaosa hänen elämäntyöstään näiden aiheiden parissa on koottu kyseiseen kahteen teokseen.

Toisen seuran säätiö jatkoi olemassaoloaan Bill Sadlerin kuoleman jälkeen, ja se painatti kummankin kirjan ainakin kerran uudelleen. 2000-luvun puoliväliin mennessä säätiö oli käytännössä lopettanut toimintansa. Sen presidentti Patricia Mundelius, Bill Sadlerin tytär ja Urantia-säätiön johtokunnan kunniajäsen, pyysi Urantia-säätiötä toimimaan kirjojen myyntiagenttina, ja säätiö teki niin monet vuodet.

Vuonna 2010 Toisen seuran säätiön hallitus päätti lopettaa toiminnan ja luovuttaa Urantia-säätiölle määräysvallan kumpaankin kirjaan nähden. Tekijänoikeudet siirrettiin Urantia-säätiölle, joka hankki kirjoille ISB-numeron. Sekä A Study of the Master Universe (ISBN 978-0911560-11-4) että Appendices to the Study of the Master Universe (ISBN 978-0911560-12-1) tulevat kohdakkoin olemaan ostettavissa tavanomaisten kirjamyyntikanavien kautta. Kirjat ovat silti saatavilla myös suoraan Urantia-säätiöstä.