Nola Smith – Urantia-Ilmoituksen Alkuaikojen Pioneeri

Tulostettava versioTulostettava versio Carolyn Renn Sherwood and Nola Smith in Arizona, 1982
Carolyn Renn Sherwood & Nola Smith. Arizona, 1982

Larry Bowman, Arizona, USA

Toimituksen huomautus: Olemme saaneet tietää pitkäaikaisen Urantia-kirjan lukijan Nola Smithin kuolemasta. Hän oli Ensimmäisen seuran jäsen ja liittyi sittemmin Grand Canyonin Urantia-kirjan lukijoiden seuraan. Nola kuoli 26.2.2010. Kuollessaan hän oli 95-vuotias.

Nola Smith syntyi Oklahomassa 3.2.1915. Muutettuaan Chicagoon 1940-luvulla hän tutustui tohtori Sadleriin. Tämä esitteli hänelle Urantia-kirjan ja kutsui hänet liittymään Foorumiin. Sittemmin hänestä tuli Seitsemänkymmenen jäsen; tämä ryhmä kokoontui Diversey Parkwayn 533:ssa keskiviikkoiltaisin. Nola työskenteli myös nuoremman Bill Sadlerin kanssa. Chicagon-vuosiensa lopulla hän ja Leone Sadler työskentelivät yhdessä 533:ssa.

Nola muutti Arizonaan hoitamaan iäkästä äitiään. Hän jatkoi Urantia-kirjan opintojaan, aluksi Scottsdalessa Mary Crinkin kotona ja myöhemmin opintoryhmässä, jota isännöivät Dick ja Peggy Johnson. Nolan äidin kuoltua hän alkoi osallistua Grand Canyonin seuran järjestämään sosiaaliseen toimintaan. Urantia-kirjan julkistamisen 40-vuotispäivänä Nola piti esitelmän Urantia-liikkeen historiasta.

Nola sairastui Alzheimerin tautiin ja vietti viimeiset vuotensa vanhainkodissa Kentuckyn Lexingtonissa. Raskautettunakin ihailin aina hänen tapaansa katsella asioita niiden valoisilta puolilta.

Información de fondo

Tulostettava versioTulostettava versio

Urantia Foundation, 533 W. Diversey Parkway, Chicago, IL 60614, USA
Yhdysvallat Puhelin: +1-773-525-3319
© Urantia Foundation. Kaikki oikeudet pidätetään