Urantia-Säätiö Ja GLMUA UAUs-Kokouksen Isäntinä

Tulostettava versioTulostettava versio

Urantia-säätiön henkilökunnalla ja Michiganjärven alueen Urantia-yhdistyksen (GLMUA) jäsenillä oli ilo toimia isäntinä, kun yhdistysten johtohenkilöt kaikkialta Yhdysvalloista kokoontuivat Yhdysvaltain Urantia-yhdistyksen (UAUS) vuosikokoukseen, joka pidettiin Chicagossa 1.6.2002.

Viikonloppu alkoi perjantai-iltaisella iloisella vastaanotolla Urantia-säätiön toimistotalon kolmannessa kerroksessa. Entuudestaan tutut ja uudet ystävät tervehtivät toisiaan ja ryhtyivät eloisaan keskusteluun toiminnasta sekä Yhdysvalloissa että muissa maissa. Yhdistävänä tekijänä kanssaihmistemme palveleminen ja yhteinen kiinnostus Urantia-kirjan opetusten levittämistä kohtaan olivat seikkoja, jotka sitoivat tämän moninaisen ryhmän yhteen.

Yhteensä kaksikymmentäseitsemän henkilöä, joihin kuului kansallisen hallituksen jäseniä, komiteapuheenjohtajia ja paikallisyhdistysten hallituksen jäseniä osallistui viralliseen kokoukseen, ja mukana oli myös kymmenen tarkkailijaa. Kuulimme usean aktiivisen komitean puheenjohtajan kertomukset, ja ne inspiroivat meitä entistä suurempiin ponnistuksiin monilla palvelualoilla, kuten konferenssien järjestämisessä, koulutuksessa, jäsenasioiden hoidossa ja julkaisutoiminnassa.

Jossakin touhukkaan ja yhdistysten toimintaan keskittyneen päivänsä rakosessa tämä paikallisten puheenjohtajain ja varapuheenjohtajain yhteiselin ehti silti äänestää seuraavien julkilausumien hyväksymisestä UAUS:n nimissä:

Uskomme Urantia-kirjan olevan planeetallemme annettu viides aikakautinen ilmoitus;

Tuemme täysin sydämin Urantia-säätiötä sen työssä Urantia-kirjanjulkaisijana, kääntäjänä ja suojelijana;

Valitamme syvästi niiden muutamien toimia, jotka hankaloittavat Urantia-säätiön työtä sen pyrkiessä täyttämään Säätiöjulistuksen määräyksiä, mikä näkyy muun muassa päätöksessä painattaa vaihtoehtoinen englanninkielisen Urantia-kirjan versio ja sen käännöksiä.

Vastaukseksi Harry McMullan III:n viime vuonna oikeudessa esittämiin väitteisiin, jotka käyvät tri William Sadlerin maineen kimppuun, tämä ryhmä päätti antaa seuraavan julkilausuman:

Mielestämme lääk.tri William S. Sadler oli ihminen, jonka luonteenlaatuun kuuluivat korkein rehellisyys ja kunniallisuus, ja joka omisti elämänsä ja voimavaransa Urantia-ilmoitukselle siitä mitään henkilökohtaista hyötyä odottamatta.

Tällä lausumallaan Yhdysvaltain Urantia-yhdistys liittyi Urantia-veljeskunnan alkuvuosien johtajien rivistöön, jotka vuonna 1959 kunnioittivat tri Sadleriä ojentamalla hänelle Van-palkinnon hänen erinomaisesta panoksestaan, luonteenlaadustaan ja johtajankyvyistään sekä monivuotisesta antaumuksellisesta ja kunnioitusta herättävästä palvelustaan.

Información de fondo

Tulostettava versioTulostettava versio

Urantia Foundation, 533 W. Diversey Parkway, Chicago, IL 60614, USA
Yhdysvallat Puhelin: +1-773-525-3319
© Urantia Foundation. Kaikki oikeudet pidätetään