New Yorkin Konferenssi

Tulostettava versioTulostettava versio

Kolmesataaviisitoista henkilöä 23 maasta osallistui Kansainvälisen Urantia-yhdistyksen joka toinen vuosi järjestettävään konferenssiin. Konferenssin ajankohta oli 4.-7.8.2000 ja konferenssipaikkana Wagner College Staten Islandilla, Manhattanilta katsoen lahden vastarannalla. Osanottajien joukossa 41 iältään 7-18-vuotiasta nuorta sai osansa tästä kokemuksesta. Suur-New Yorkin Urantia-yhdistys (UAGNY) ja Uuden-Englannin Urantia-yhdistys (UAONE) toimivat Urantia-kirjan lukijakokoontumisen yhteisisäntinä. Urantia-säätiön johtokunta ja henkilökuntaa samoin kuin säätiön edustajaia ja haarakonttoreiden henkilökuntaa oli niin ikään mukana. Konferenssi oli oiva tilaisuus hoitaa asioita monista maista saapuneiden tuttavien kanssa, ja se tarjosi niin ikään mahdollisuuden henkilökohtaiseen kanssakäymiseen monien sellaisten lukijoiden kanssa, joihin on vuoden mittaan yhteydessä muutoin vain puhelimitse tai sähköpostitse. Konferenssia edelsivät Urantia-säätiön edustajien ja sivutoimistojen hoitajien, säätiön johtokunnan, IUA:n kansallisten puheenjohtajain neuvoston ja Yhdysvaltain Urantia-yhdistyksen kokoukset.

Konferenssissa olivat edustettuina seuraavat maat: Alankomaat, Argentiina, Australia, Belgia, Bolivia, Brasilia, Chile, Ecuador, Etelä-Korea, Indonesia, Kanada, Kolumbia, Kreikka, Liettua, Meksiko, Peru, Senegal, Ranska, Suomi, Venezuela, Viro, Yhdistynyt Kuningaskunta ja Yhdysvallat.

Konferenssin teemana oli "Hengellinen kokemus -Isämme tahdon toteuttaminen". Suuri joukko puhujia käsitteli niitä erilaisia tapoja, joilla suhtaudumme Isän tahtoon, ja sitä, miten parhaalla tavalla liitämme hänen tahtonsa arkielämäämme. Monet puhujista olivat Yhdysvaltain ulkopuolisista maista ja jotkin puheet esitettiin puhujan omalla kielellä. Kääntäjät tarjosivat apuaan, ja niin kaikki saivat käsityksen siitä, miten itse kukin puhuja ymmärtää Urantiakirjanopetukset. Ohjelmassa oli myös taiteellisia esityksiä, kuten humoristisia sketsejä ja lauluja, merkittävä draamaesitys, ilmeikästä tanssia ja joitakin ammattilaistasoisia instrumentaali-ja lauluesityksiä. Muuan energinen lukija jopa pani toimeen spontaanin rap-session. Päivittäisiin herkkupaloihin kuului vasta kokouspaikalla kootun tunnelman virittelijä "The Little Savages" -yhtyeen esitykset.

New Yorkin kaupungin kulttuuri, nähtävyydet ja ostosmahdollisuudet olivat kokouspaikalta helpon lauttayhteyden päässä. Kampus itse on maalauksellinen rakennusten välissä kiemurtelevine tiilipäällysteisine polkuineen. Jotkin rakennuksista ovat viime vuosilta, enimmäkseen ne kuitenkin ovat 1890-luvulta. Majoitustilana toimineesta 14-kerroksisesta rakennuksesta avautui fantastinen näköala Manhattanille siltoineen ja merellä liikkuvine laivoineen ja Vapauden patsaineen.

Säätiön konferenssikirjakauppa oli esitysten välisinä aikoina vilkas paikka. Markkinoille tuotiin menestyksellisesti useita uusia myyntiartikkeleita. Vain rajoitettuun määrään (72) valmistetut lakit myytiin lähes loppuun. Kaikki myyntituotot lahjoitettiin nuorison stipendirahastoon. Urantia-kirjan eri laitosten ja kaikkien käännösten myynti ylitti odotukset.

Nuorten mukanaolo New Yorkissa oli inspiroivaa. Ohjelmassa oli eri ikäisten osallistujien tarpeiden mukaan mitoitettuja säännöllisiä opintotilaisuuksia; mutta nuoriso viihtyi kuitenkin parhaiten omissa jutusteluryhmissään. Konferenssin nuori väki piti kokouksia keskustellen toteutumassa olevista ja tulevista suunnitelmistaan, tavoitteistaan ja projekteistaan. Esitysten väliajoilla toisinaan kaupunkiin pistäytyen ja toistensa seurassa viihtyessään nuoret lukijat kertoivat, että kokemus oli ollut heille antoisa.

Konferenssin viimeisenä päivänä ilmoitettiin, että vuoden 2002 kansainvälisen IUA-konferenssin isäntänä toimii Ranska. L'Association Francophone des Lecteurs du Livre d'Urantia haluaa tarjota vieraanvaraisuuttaan maailmanlaajuiselle lukijakunnalle. Konferenssi pidetään lähellä Pariisia olevassa paikassa elokuussa 2002. Tietoja tästä tapahtumasta julkaistaan heti, kun tarkempia yksityiskohtia on saatavilla.

Ilmoitettiin myös, että USUA:n ensi vuoden kansallista konferenssia isännöi Missourin Sebedeus-kilta. Konferenssi pidetään St. Mary Collegessa, Kansasin Leavenworthissa, 20.-23.7.2001. Lisätietoja tapahtumasta tarjotaan asiasta kertovassa, jäljempänä seuraavassa artikkelissa.

Información de fondo

Tulostettava versioTulostettava versio

Urantia Foundation, 533 W. Diversey Parkway, Chicago, IL 60614, USA
Yhdysvallat Puhelin: +1-773-525-3319
© Urantia Foundation. Kaikki oikeudet pidätetään