Kansainvälisen Urantia-Yhdistyksen (IUA) Uutisia

Tulostettava versioTulostettava versio

Espanja

Asociación Urantia de España, IUA:n uusin yhdistys, Espanjan Urantia-yhdistys, lisenssiöitiin 16.9.2001 Sevillassa noin kahdenkymmenen uuden jäsenen läsnä ollessa. IUA:ta edusti tilaisuudessa Kansallisten puheenjohtajain ja varapuheenjohtajain neuvoston puheenjohtaja Seppo Kanerva; Urantia-säätiötä edusti johtokunnan jäsen Georges Michelson-Dupont.

Toivotamme nämä uudet jäsenet tervetulleiksi IUA-perheeseen ja toivotamme heille menestystä Urantia-kirjan opetusten levittämisessä.

Kolumbia

Kolumbian Urantia-yhdistyksen ensimmäinen konferenssi, Primer congreso colombiano de lectores de El libro de Uran-tia, pidettiin 18.- 20.8.2001. Satakolmekymmentä lukijaa osallistui. Konferenssi pidettiin kauniissa konferenssikeskuksessa vehreän vuoren huipulla, josta avautuu näkymä kuohuvaan Bogotan kaupunkiin.

Johtokunnan jäsen Richard Keeler, IUA:n hallintotyöntekijä Cathy Jones sekä säätiön ja IUA:n henkilökuntaa Yhdysvalloista oli mukana konferenssissa. Konferenssin teemana oli "Travesía hacia el Paraíso" (Matka Paratiisiin). Viisitoista puhujaa esitti punnittua ja hyvin valmisteltua Urantia-kirjaan liittyvää aineistoa dia- ja kaaviohavainnollistuksineen. Lahjakkaat muusikot esittivät kolumbialaista populaari- ja perinnemusiikkia. Urantia-säätiö onnittelee kolumbialaisia ystäviämme onnistuneesta konferenssista.

Uusi paikallisyhdistys Kolumbiaan. Bogotan konferenssin loppuhuipennuksena annettiin toimilupa San José Eje Cafeteron Urantia-yhdistykselle. Se on Etelä-Amerikan uusin paikallisyhdistys ja toimii Bogotan lähiympäristössä. Monet kyseisen pikkukaupungin johtohenkilöt pormestaria myöten ovat Urantia-kirjan lukijoita. San Josén uuden yhdistyksen jäsenet ovat lukeneet Urantia-kirjaavuodesta 1996 ja he pitävät opintokokouksia päivittäin. Heidän antaumuksensa ja ilonsa näitä opetuksia todeksi eläessään on tosiaan innostavaa.

Urantia-säätiö toivottaa kolumbialaisystävämme tervetulleiksi Kansainväliseen Urantia-yhdistykseen.

Senegal

Uusin kansallinen IUA-yhdistys Senegaliin. IUA:n uusin kansallinen yhdistys, Senegalin hengellinen tutkimus-, opinto- ja koulutusyhdistys (ASREFLU) perustettiin 25.2.2001 Dakarissa, Länsi-Afrikan Senegalissa. Uuteen yhdistykseen on liittynyt kahdeksankymmentäkuusi jäsentä. Johtokunnan jäsen Georges Michelson-Dupont edusti perustamistilaisuudessa IUA:ta ja Urantia-säätiötä.

Uuden yhdistyksen puheenjohtaja Musa N'diaye, joka on muslimi, on onnistunut johdattamaan yli 800 henkilöä Urantia-kirjan opetusten pariin. Monet saattavat muistaa parin vuoden takaisen innostavan raportin Musasta, joka koulutti suuret määrät maanmiehiään apunaan vain yksi ainoa Urantia-kirja. Hänen koulutusmetodinsa juontuvat periaatteesta, että on ymmärrettävä ihmistä ensin sisältä käsin ja vasta sitten hänet voi saada kaipaamaan valaistuneen totuuden korkeuksia. Loukkaamatta muslimioppilaitaan opetuksilla Jeesuksesta ja vasta sitä mukaa kuin oppilaat avautuvat Totuuden Hengelle, Musa vähä vähältä paljastaa heille Urantia-kirjanopetuksia. Kun oppilaat vähitellen ymmärtävät tämän elämää muuttavan tiedon johdonmukaisuuden, he alkavat iloiten hyväksyä kirjan opetuksia.

Toivotamme senegalilaisveljemme ja -sisaremme tervetulleiksi Kansainväliseen Urantia-yhdistykseen.

Gaetan Charland, President of the Quebec URANTIA Association, leads conference attendees in prayer.
Gaetan Charland, President of the Quebec URANTIA Association,
leads conference attendees in prayer.

Quebec

Quebecin Urantia-yhdistys järjesti konferenssin teemasta "Elää hänen uskonsa mukaan" Lennoxvillessä 10.- 13.8.2001. Musa N'diaye Senegalista oli tilaisuuden puhujavieras, ja osallistujiin kuuluivat mm. Georges ja Marlène Michelson-Dupont seurassaan Ranskan yhdistyksen, Association Francophone des Lecteurs du Livre d'Urantian, puheenjohtaja Séverin Desbuisson. Chicagon-toimistosta konferenssiin osallistuivat Matt Viglione ja Jay Peregrine, jotka tapasivat myös säätiön paikallista henkilökuntaa ja lukijoita Quebecin eri kulmilta.

Yhdysvallat

USUA:n kansallinen konferenssi. Yhdysvaltain Urantia-yhdistys piti kansallisen konferenssinsa Saint Mary Collegessa Kansasin Leavenworthissa 19.-23.7.2001. Osallistujia oli 108 maan joka puolelta, mukana suuri joukko nuoria lukijoita kesäturneensa osana sekä kaksi ulkomaalaista. Keskeisenä ohjelmakohtana oli opettajain ja johtajain valmentaminen lukijayhteisöämme varten. Ohjelmaan kuului koulutuksellisia tilaisuuksia, työryhmiä, musiikkia ja seurustelua.

Argentiina/Bolivia/Chile

Eteläkärjen Urantia-yhdistyksen lukijakonferenssi. Amerikan mantereen Eteläkärjen Urantia-yhdistys kutsuu kaikkia lukijakonferenssiin 23.-25.11.2001 Chilen Santiagoon. Konferenssin teema liittyy totuuden, kauneuden ja hyvyyden käsitteisiin.

Tapaaminen järjestetään Mallocossa, noin 40 kilometrin päässä Santiagosta lounaaseen sijaitsevassa hengellisessä hiljentymiskeskuksessa nimeltään Casa de Retiro San José. Kokoonnumme 23. päivänä kello 18 ja nautimme yhdessä illallisen, minkä jälkeen jatkamme ohjelmaa seuraavat kaksi päivää.

Lisätietoja sähköpostitse osoitteesta [email protected] tai [email protected]

Haluaisitko liittyä IUA:han?

Kansainvälinen Urantia-yhdistys toimii Urantia-kirjan julkaisijaa Urantia-säätiötä täydentävänä järjestönä. Sen tarkoitus on edistääUrantia-kirjan syvällistä opiskelua ja kirjan opetusten asianmukaista levittämistä. Se on tehtäväkeskeinen, kanssakäymiseen perustuva lukijakunnan palvelujärjestö, jonka tarkoituksena on auttaa Urantia-säätiötä saavuttamaan Urantia-säätiön perustamisjulistuksessamääritellyt tavoitteet. IUA luo vuorovaikutuksellisia oppimistilanteita, joissa osanottajat voivat syventää Urantia-kirjantuntemustaan, kohentaa opettajan- ja johtajantaitojaan ja nauttia kanssakäymisestä muiden lukijoiden kanssa.

Saadaksesi lisätietoa IUA:sta voit käydä järjestön verkkosivuilla https://urantia-association.org/ ; tai soittaa IUA:n toimistoon +1 (773) 935 8210, faksi +1 (773) 935 8211; tai kirjoittaa osoitteeseen IUA, 533 Diversey Park-way, Chicago, IL 60614, USA. Suomalaiset saavat tietoa IUA:sta Suomen Urantia-seuran kautta, www.urantia.fi

Información de fondo

Tulostettava versioTulostettava versio

Urantia Foundation, 533 W. Diversey Parkway, Chicago, IL 60614, USA
Yhdysvallat Puhelin: +1-773-525-3319
© Urantia Foundation. Kaikki oikeudet pidätetään